Kamica pęcherzyka żółciowego w ciąży a zabieg

Niedawno dowiedziałam się, że mam do usunięcia kamienie w pęcherzyku żółciowym. Wyznaczono mi termin operacji no i okazało się, że jestem w ciąży w 8 tygodniu. Mam pytanie czy nie zagrozi to dziecku jakie jest ryzyko i czy na pewno muszę teraz coś z tym zrobić. Bardzo się boję.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Musi zdawać sobie Pani sprawę z tego, że nie usuwa się samych kamieni z pęcherzyka żółciowego lecz cały pęcherzyk z kamieniami (to jest standardowe postępowanie leczące tą chorobę). Zabieg taki wykonuje się w pełnym znieczuleniu ogólnym.
Jeśli w chwili obecnej nie ma Pani ostrych dolegliwości związanych z kamicą pęcherzyka żółciowego (zapalenie), proces choroby jest ustabilizowany raczej nie radziłbym podejmować w czasie ciąży ryzyka zabiegu. Samo chirurgiczne leczenie może nie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, ale leki jakie zostaną użyte w czasie znieczulenia oraz możliwe, że po operacji są bardzo szkodliwe dla płodu. Musi Pani jeszcze raz skonsultować się z chirurgiem, który ostatecznie zadecyduje czy podjąć w chwili obecnej ryzyko zabiegu. Musi zdecydować czy w chwili obecnej warto podjąć ryzyko w uzyskaniu wymiernych korzyści.