Rozsiane mikrozwapnienia w sutku

Co to znaczy rozsiane mikrozwapnienia w sutku? I czy to oznaki raka? Dostałam wynik mammografii, cytuje: *piersi o gęstym utkaniu gruczołowym, w obu liczne rozsiane mikrozwapnienia, podejrzanych zagęszczeń ani skupisk mikrozwapnien nie wykazano. Skora, tkanka oraz węzły chłonne dolne pachowe bez zmian. Ze względu na rodzaj utkania wskazana jest weryfikacja badania metodą usg.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Mikrozwapnienia w badaniu mammograficznym sugerują proces nowotworowy. Ale, żeby takie podejrzenie wysnuć muszą być z reguły w skupiskach i w odpowiednim układzie często połączonych z zagęszczeniami gruczołu sutkowego. Takie rozsiane mikrozwapnienia i na dodatek w obu sutkach mogą raczej wskazywać na przebyty stan zapalny lub tlący się stan zapalny przewlekły gruczołów sutkowych. Na pewno kontrolnie należy wykonać USG sutków według zaleceń, aby wykluczyć struktury guzkowate niewidoczne w mammografii. Jeśli USG nic nie wykaże za około rok należałoby wykonać ponownie mammografię.