Nawrotowa przepuklina pachwinowa

Cztery miesiące temu miałam operowaną przepuklinę pachwinową prawostronną metodą Shoudicae. Wczoraj byłam na usg i stwierdzono u mnie obecność przepukliny nawrotowej, wielkości ok 1,5 cm i szerokości wrót ok. 6 mm. Moje pytanie brzmi czy tak małe przepukliny też się operuje i jaki czas musi upłynąć między operacjami tego samego miejsca? W chwili obecnej odczuwam tylko dolegliwości bólowe po dłuższym siedzeniu, staniu i przy współżyciu. Jak do tej pory nie zauważyłam żadnego guzka w tym miejscu. Mam jeszcze jedno pytanie, czy można operować dwie przepukliny przy jednym zabiegu, ponieważ w lewej pachwinie też jest mała przepuklina ok. 22 mm i daje podobne dolegliwości co prawa. Mam 23 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rzeczywiście wznowa przepukliny jest bardzo niewielka i rozpoznawalna z tego co Pani pisze tylko praktycznie w USG. Dlatego radziłbym na chwile obecną zoperować przepuklinę po drugiej stronie, gdzie jest większa i daje także objawy. Dopiero po obserwacji i ewentualnym powiększaniu się zoperować wznowę przepukliny (około 3 miesiące od poprzedniej plastyki przepukliny). Jest niewielka szansa, jeśli jest to niedaleki okres od plastyki przepukliny, że taka niewielka wznowa przepukliny zaniknie.
Nie radzę operować dwóch przepuklin jednocześnie i myślę, że żaden chirurg na to się nie zgodzi. Jeśli doszłoby do powikłań po dwóch stronach mogłaby zaistnieć niebezpieczna sytuacja.