Pooperacyjne powikłania unerwienia skóry po plastyce przepukliny pachwinowej

2 tygodnie temu miałem operacje prawostronnej pachwinowej przepukliny, założono mi siatkę. Operacja podobno sie udala. Generalnie sama rana juz sie zrasta i nie boli. Ale mam pytanie otoz prawa strona worka mosznowego jest tak jakby nie swoja i strasznie boli sam worek przy minimalnym dotyku otarciu - samo jadro nie boli i tak jakby nie ma to nic z nim wspolnego. Tak samo jest z prawa strona penisa w jednym punkcie podczas dotyku lub w tym miejscu przesuwania skory bardzo boli.
Czy to moze byc cos powaznego czy zejdzie po jakims czasie? Boje się, ze jakies nerwy zostaly uszkodzone - jadro/penis.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W czasie operacji mogło dojść do niewielkiego uszkodzenia, przygniecenia siatką lub podszycia nerwu, który unerwia właśnie część moszny i penisa. Z reguły dochodzi do samoistnej regeneracji takiego nerwu lecz niestety wymaga to sporo czasu (nawet i pół roku). Tkanki zeszyte muszą odpowiednio się zgoić, nerwy zaadaptować, a część szwów wchłonąć (mają one długi okres rozpuszczania się). Nerwy te nie mają żadnego wpływu na funkcjonowanie moszny, penisa czy też jąder. Unerwiają tylko skórę. Dlatego nawet uszkodzenie ich nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa tylko ewentualny, przebiegający przez pewien czas dyskomfort.