Co to jest torbiel kości i jak ją leczyć?

Co to jest torbiel i jak ją leczyć? Nie wiem czy na pewno jest to torbiel, ale tak mi lekarze powiedzieli. Nie znam się za bardzo bo mam na razie 15 lat. lekarze powiedzieli również, że są to braki na kości spowodowane małym dokrwieniem, a są one na kości ramiennej prawej ręki. Przez te braki miałem już 2 razy złamaną kość z błahych powodów i przez to nie mogę wykonywać różnych czynności. Podobno jedynym rozwiązaniem jest przeszczep innej tkanki w to miejsce. Czy są inne metody leczenia tego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel, cysta to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu składająca się z jednej, lub większej ilości komór wypełnionych płynem, albo treścią galaretowatą lub czasami jak w kościach komora/komory są puste.

Torbiele kości należą do zmian łagodnych dość często o podłożu nowotworowym lub zwyrodnieniowym (na podłożu np. miejscowego niedokrwienia). W zasadzie wszystkie wymagają leczenia. Polega one bądź na chirurgicznym usunięciu zmiany chorobowej, bądź na jej naświetlaniu promieniowaniem rentgenowskim. Można zadać pytanie, dlaczego stosuje się agresywne metody leczenia guzów, które przecież nie mają charakteru złośliwego. Po pierwsze w przypadku niektórych guzów łagodnych zachodzi ryzyko zezłośliwienia. Osobnym problemem jest miejscowe zniszczenie kości przez proces nowotworowy, także ten łagodny. Prowadzi ono do zniekształcenia kości, czasem widocznego w postaci guza. Poza tym sprzyja złamaniom patologicznym.
Chirurgicznie leczy się takie zmiany głównie przez wypełnienie przeszczepami kostnymi ubytku kostnego. Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego.

O dalszym sposobie leczenia powinien zadecydować bezpośrednio chirurg ortopeda.