Torbiel śledziony a nadciśnienie tętnicze

Wykryto u mnie torbiel na śledzionie. Obecnie ma ona 2 cm. Od dłuższego czasu mam podwyższone ciśnienie i biorę leki. Ciśnienie pojawiło mi się w czasie ciąży. Od czasu porodu miałam już robione USG, aby wykryć przyczynę wysokiego ciśnienia, ale wszytko było w porządku. Czy możliwe, że już zaczęło się coś dziać i to ciśnienie mi tak rośnie? Czy w ogóle torbiel na śledzionie może to powodować wysokie ciśnienie? Dodam tylko, że rodziłam 8 lat temu pierwsze dziecko.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

U osób starszych najczęściej nadciśnienie tętnicze ma podłoże samoistne tzw. pierwotne, bez uchwytnej przyczyny. Torbiel śledziony w żaden sposób nie ma na to wpływu tym bardziej, że torbiel ma niewielką średnicę. Po wykluczeniu wtórnego nadciśnienia (czyli spowodowanego innymi schorzeniami) rozpoznaje się dopiero nadciśnienie pierwotne i wdraża leczenie w zależności od stopnia nasilenia nadciśnienia.