Przepuklina Spigla

Wczoraj na badaniu usg stwierdzono cyt.: w podbrzuszu po stronie lewej widoczna częściowo odprowadzalna przepuklina Spigla. Wcześniej w tym miejscu miałam wyciętą macice - blizna, a poprzednio cesarkę.
Co to za przepuchlina i czy operacja jest konieczna? Miewam bardzo silne gazy. Czy to może być związane z ta przepuklina.
Co sadzi pan o szpitalach 1-dniowych na przepuklinę, prywatne kliniki. Mam 47 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina Spigla to przepuklina boczna brzucha. Występuje w dolnej części powłok brzusznych na granicy mięśnia prostego brzucha, w miejscu występowania rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha. Przepuklina tego typu występuje rzadko. Przyczyną jej powstawania jest osłabienie powięzi przez przenikające przez nią naczynia nadbrzuszne dolne. Przepuklina boczna brzucha przedostaje się pomiędzy warstwy mięśni i powięzi nie uwidaczniając się z reguły w tkance podskórnej. Mniejsze przepukliny tego typu są praktycznie niebadalne. Najczęściej przepuklina Spigla występuje u starszych kobiet.

Przepuklinę Spigla leczy się operacyjnie. Nawroty przepukliny po leczeniu operacyjnym należą do rzadkości.
Oczywiście taka przepuklina może dawać dolegliwości bólowe albo/oraz objawy pod- lub niedrożnościowe (np. wzdęcie, zaparcia).
Przepuklinę takiego typu swobodnie operuje się w klinikach, oddziałach typu jednego dnia czy to publicznych czy też niepublicznych (prywatnych). Zabieg nie należy do skomplikowanych, a rekonwalescencja pooperacyjna jest krótka.