Stulejka przyczyną skrzywienia penisa?

W wieku 11 lat wykryto u mnie stulejkę. Sprawy się tak potoczyły, że do tej pory nie jestem po operacji. Mam 16 lat.
W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy stulejka może być w pewnym stopniu przyczyną skrzywienia? (Penis wykrzywia się w lewą stronę podczas erekcji i wskazuje godz. pomiędzy 10 a 11)
2. Jakie są metody usunięcia stulejki oprócz obrzezania? (nie chce obrzezania, ponieważ chce mieć napletek tak jak inni zdrowi mężczyźni)
3. Czy stulejkę niezoperowaną przez 5 lat po wykryciu jest cięższa w usunięciu, czy nie ma to znaczenia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ad.1
Stulejka oczywiście może doprowadzać do skrzywienia penisa. W związku z tym, że napletek jest często zrośnięty z żołędzią penisa i to w sposób nierówny powoduje to wykrzywienie członka w rożne strony.

Ad.2
Oprócz obrzezania stosuje się różne metody plastyczne usuwania stulejki z zachowaniem napletka. Jednak o możliwości zastosowania w Twoim przypadku takiej metody operacyjnej musi zadecydować urolog, który będzie Cię operować.

Ad.3
Niestety, ale im później operuje się stulejkę tym zabieg z reguły jest bardziej skomplikowany z uwagi na występowanie starych zrostów płaszczyznowych, na większej powierzchni napletka z żołędzią penisa.