Guz trzustki zapalny czy nowotworowy?

Otóż problem dotyczy mojego wujka. Ma 53 lata. Cztery miesiące temu robiono mu tomografię komputerową jamy brzusznej. Stwierdzono przewlekłe zapalenie trzustki (torbiele rzekome). Wujek tracił na wadze nie miał apetytu, bolały go plecy. Miał też robioną gastroskopie, kolonoskopię, TK kręgosłupa (ma zwyrodnienie). Wykluczono nowotwór. Przez ten okres od ostatnich badań cały czas nie miał i nie ma do dziś dnia apetytu, bolał go coraz mocniej brzuch i wylądował w szpitalu. Okazało się, że ma puchlinę brzuszną. Ściągnięto 2,5 litra płynu. Brzuch przestał boleć, ale nadal bolą plecy. Dano płyn do badania, nie ma komórek nowotworowych, ale są jakieś inne których nie powinno być jak określił lekarz. Okazało się też, że ma guza w trzustce. Czy przez ten okres od ostatniego badania TK - czyli okres czterech miesięcy - MÓGŁ UROSNĄĆ NOWOTWÓR W TRZUSTCE? Lekarz chce pobrać wycinek do badania, twierdzi, że może być to GUZ ZAPALNY. Jeśli taki będzie to co to jest za guz i czy można go wyleczyć farmakologicznie i wujek będzie mógł normalnie żyć i jak długo? Czy wszystkie guzy trzustki, nawet niezłośliwe trzeba operować, jakie to są i jak długo można z nimi żyć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami guzy w trzustce potrafią rosnąć w bardzo szybkim temu zwłaszcza te typu zapalnego. Już w poprzednim badaniu TK były stwierdzone torbiele rzekome, a to też struktury guzowate. Mogły one w bardzo szybki sposób zwiększyć swoją masę w przeciągu nawet czterech miesięcy. Obecnie ból pleców może świadczyć o tym, że guz trzustki nacieka lub uciska na splot nerwowy trzewny oraz nerwy wychodzące z kręgosłupa. Najlepszym sposobem określenia co to jest za guz jest pobranie z niego wycinków i następowe badanie histopatologiczne materiału, które da na 100% rozpoznanie czym jest guz. Po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego można będzie zadecydować o dalszym sposobie leczenia.
Oczywiście jeśli wynikiem będzie nowotwór jedynym skutecznym sposobem jest operacyjne usunięcie części lub całej trzustki wraz z guzem.

W przypadku guza zapalnego można podjąć się leczenia farmakologicznego (głównie antybiotykoterapia), ale wyniki mogą być niepocieszające. Jeśli guz jest niestety duży i daje objawy bólowe, które trudno opanować farmakologicznie lub typu niedrożnościowego oczywiście taki guz zapalny należy leczyć operacyjnie.
Niestety raki trzustki są bardzo ekspansywnymi nowotworami i okres przeżycie jest w ich przypadku bardzo krótki. Guzy zapalne odpowiednio leczone nie dają bezpośredniego zagrożenia życia.