Powikłania po zapaleniu otrzewnej

Jakie mogą wystąpić powikłania po udanej operacji zapalenia otrzewnej oraz jakie są objawy tych powikłań?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety pytanie jest zbyt ogólnikowe. Zapalenie otrzewnej to stan zapalny struktury tkankowej obejmującej całą jamę brzuszną – ściany i struktury wewnętrzne. Zapalenie otrzewnej jest następstwem chorób toczących się w jamie brzusznej, a nie jednostką chorobową samą w sobie. Zapalenie otrzewnej może być spowodowane np.: zapaleniem wyrostka robaczkowego, perforacją przewodu pokarmowego, zapaleniem trzustki. Nie napisał mi Pan dokładnie jaki rodzaj zabiegu był przeprowadzony. Domyślam się tylko, że wycięcie wyrostka robaczkowego po kategorii pytania jakie Pan napisał.

Po zapaleniu otrzewnej jako powikłanie dość wczesne może wystąpić ropień w jamie brzusznej oraz zropienie rany pooperacyjnej, a powikłaniem późnym często są zrosty wewnątrzotrzewnowe (mogące czasem doprowadzać nawet do niedrożności).