Przepuklina a niepłodność

Mój mąż ma obustronną przepuklinę pachwinową - wg. chirurga jeszcze nie do operacji - ma wzmacniać mięśnie brzucha, ponieważ przez kilka, kilkanaście godzin siedzi przed komputerem. Od kilku miesięcy staramy się o dziecko. Mąż w lutym miał badanie nasienie, nie jest super, ale zdaniem androloga nie najgorsze.
Zastanawiamy się jednak czy ta przepuklina może mieć jakiś wpływ na płodność?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina pachwinowa (nawet obustronna) nie ma udowodnionego wpływu na występowanie niepłodności. Nie wiem dlaczego chirurg nie chce jej/ich operować ponieważ każda przepuklina nawet najmniejsza jest wskazaniem do zabiegu. Może dlatego nie chce jej/ich operować, gdyż właśnie plastyka przepukliny pachwinowej jest związana z ryzykiem uszkodzenia nasieniowodu, a to właśnie może spowodować następowo niepłodność. Dlatego w chwili obecnej warto wzmacniać mięśnie jamy brzusznej i oczywiście cały czas próbować starać się fizycznie o dziecko.