Zmiany ogniskowe na wątrobie (FNH)

Moja mama w krótkim czasie bardzo straciła na wadze, skóra jej zżółkła i jest bardzo słaba. Wynik usg wskazuje na zmiany w wątrobie i jest następujący: Wątroba powiększona. W rzucie segm. 2,3 i 4 widoczna zmiana ogniskowa wym. 93 mm x 78 mm o niejednorodnej echogeniczności z obszarami hiperechogenicznymi i o obniżonej echogeniczności z widocznymi zwapnieniami, zmiana unaczyniona jest przez kilka naczyń we wnętrzu zmiany o dość chaotycznej architekturze. Na pograniczu segm. 7 i 8 widoczna druga zmiana ogniskowa płynno - lita o wym. 66 mm x 48 mm bez cech unaczynienia . Pęcherzyk żółciowy z widoczną przyściennie zmianą ogniskową hiperechogenną do 4 mm - może odpowiadać polipowi. Zmiana widoczna tylko w jednej projekcji, złogów nie uwidoczniono. Większa ze zmian może odpowiadać FNH.
Co to znaczy dla zdrowia mojej mamy. Ostatnio często wymiotuje. Jakie powinna podjąć leczenie i u jakiego specjalisty? Co znaczy określenie FNH?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale objawy oraz badania obrazowe mogą świadczyć o procesie nowotworowym w zakresie guzów wątroby. Na pewno te guzy wymagają dalszego specjalistycznego badania. Najlepszym rozwiązaniem byłaby biopsja cienkoigłowa tych zmian z następową oceną histopatologiczną. Dopiero po tym badaniu można cokolwiek na temat tych zmian powiedzieć. Najlepiej zgłosić się z tym problemem do hepatologa lub bezpośrednio do onkologa (wysokie prawdopodobieństwo nowotworu).

FNH oznacza w skrócie po łacinie focus nodularis hyperplasia czyli ogniskowy rozrost guzkowy. Zmiana typu łagodnego, przerost niekontrolowany komórek wątrobowych tworzących struktury guzowate. Jednak podejrzenie dotyczy jednego guza, drugi może mieć charakter złośliwy. Obrazowo guzy są bardzo duże (bardzo zaawansowane miejscowo).