Ból prawego barku po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Wczoraj poddana byłam operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Boli mnie w okolicach prawego barku, mam w związku z tym pytanie czy jest to coś groźnego, czy powinnam skonsultować się z lekarzem, czy jednak poczekać i ból minie, co zażywać, aby nie odczuwać bólu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taki ból po laparoskopii jest typowy i dość częsty. Spowodowany jest on podrażnieniem nerwu przeponowego w wyniku podwyższonego ciśnienia gazów w jamie brzusznej podczas zabiegu. Nerw przeponowy oprócz unerwienia przepony odpowiada też za dolegliwości bólowe (rzut segmentalny nerwowy) związane ze skórą barków. Ból taki powinien samoistnie ustąpić po 3-4 dniach od zabiegu. Nie jest niczym groźnym i wystarczą typowe leki przeciwbólowe, aby go opanować.