Czy konieczne obrzezanie u 8 latka?

Jestem mamą 8 latka .Wyszłam z gabinetu załamana doktor powiedział, że będzie musiał zrobić, wyciąć bliznę, która jest na żołędzi, a potem obrzezanie. Ja jestem temu przeciwna, czy to jest konieczne w tym wieku, w czym to pomoże? Co czeka dziecko w wieku starszym po takim obrzezaniu? We wtorek mam się zgłosić do szpitala z dzieckiem. Dzisiaj zobaczyłam tzw. balon czego wcześniej nie było.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To co Pani opisuje jako balon to zastój moczu spowodowany wąskim pierścieniem bliznowatym końca napletka czyli zaawansowaną postacią stulejki. Jeśli nie zoperuje się stulejki może dojść do powikłań włącznie z zapaleniem dróg moczowych (zakażenie wstępujące mogące nawet uszkodzić nerki). Dlatego zabieg jest konieczny. Operacja polega na wycięciu napletka – obrzezaniu (nie spełnia on obecnie swoich funkcji a wręcz zagraża nieprawidłowym rozwojem członka). Jeśli stulejka nie zostanie zoperowana w przyszłości nie będzie możliwe odbycie przez syna prawidłowych stosunków seksualnych (niepłodność z powodu anomalii budowy prącia).

Stan po obrzezaniu nie zmienia w żaden sposób funkcji penisa. Wręcz uważa się, że zabezpiecza przez rakiem członka. W pewnych krajach i religiach to normalność.