Usunięcie śledziony a dziedziczność

Jeśli moja mama i mój brat mają usuniętą śledzionę, to istnieje taka możliwość, że ja też będę musiała mieć wycięta śledzionę? Oboje mieli anemię hemolityczną. Mam 22 lata, miesiąc temu okazało się, że mam powiększoną śledzionę: 139mm na 58mm, wyniki krwi wskazują na anemię hemolityczną. Parę dni temu powtórzyłam badania, śledziona zmniejszyła się: 132mm na 54mm, ale wyniki z krwi się pogorszyły, dodatkowo poziom leukocytów jest ponad normę zarówno we krwi jak i w moczu, jestem senna, zmęczona. Przez ostatni miesiąc nie chorowałam. Dlaczego - w porównaniu do mojej mamy i brata, którzy mieli wyciętą śledzionę w wieku ok. 14-16 lat - u mnie anemia hemolityczna pojawiła się dopiero teraz?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Anemia hemolityczna może wystąpić nawet przy prawidłowej wielkości śledziony. Dlatego wielkość śledziony nie jest równoważna z jej czynnością. Może być prawidłowa a czynność jest podwyższona. Wtedy także wykonuje się splenektomię. Oczywiście zaburzenia w czynności śledziony są dziedziczne. To, że objawy pojawiły się u Pani tak późno w stosunku do brata i mamy to tylko efekt późnego ujawnienia sie genów. Normalna sytuacja.