Ziarniniak po usunięciu tarczycy i po radiojodowaniu

Żona po usunięciu tarczycy i po jodowaniu w Centrum Onkologji w Warszawie otrzymała kartę informacyjną, w której w części USG szyi m.in. napisano cytuje: w rzucie zgrubienia, pośrodkowo nieznacznie po stronie prawej nad blizną widoczne drobne pole dł. 8 mm nieregularne odp. ziarniniakowi. Pytanie: co to oznacza ziarniniakowi? Żona znowu martwi się tym.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ziarniniak to zgrupowanie epitelioidnych (nabłonkowych) makrofagów oraz innych komórek zapalnych i należących do układu immunologicznego, a także macierzy pozakomórkowej. Ziarniniaki są najczęściej otoczone przez mankiet limfocytów. Ziarniniaki są małymi grudkami występującymi w różnych chorobach i najczęściej powstają w wyniku przewlekłego, często przebytego stanu zapalnego.
Zapewne ziarniniak w przypadku żony powstał na podłożu podrażnienia okolicy po zabiegu resekcji tarczycy (w czasie samego zabiegu jak i późniejszy odczyn na radiojodowanie).
Z wątpliwościami w tym względzie najlepiej skontaktować się z onkologiem.