Zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego z perforacją

Synowi 2 dni temu usunięto wyrostek (po 36 h od rozpoznania z powodu braku sali operacyjnej) w wywiadzie zgorzelinowe zapalenie wyrostka robaczkowego z perforacją i rozlane zapalenie otrzewnej. Po operacji syn nie czuje się najlepiej i utrzymuje się temperatura ponad 38 stopni. Mam pytanie: czy to normalne, aby utrzymywała się taka temperatura i czy nie ma już jakiegoś zagrożenia dla życia? Syn otrzymuje antybiotyki i leki przeciwzapalne, przeciwbólowe. Jak długo goi się rana i czy mogą być jakieś powikłania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Druga doba po zabiegu to jeszcze wczesny okres pooperacyjny. Jeśli doszło do zapalenia otrzewnej w wyniku perforacji zgorzelinowo zmienionego wyrostka robaczkowego to proces leczenia nie jest taki szybki. Obecnie włączone są dwa silnie działające antybiotyki. Jeśli będą skuteczne gorączka powinna po 3 dobach ustąpić. Gdyby jednak tak się nie stało może to świadczyć o tworzącym się ropniu w jamie otrzewnowej (wymagane kontrolne USH jamy brzusznej). Obecnie należy czekać na skutki działania leków. Rana na skórze powinna zagoić się za około 2 tygodnie.

Co do odległych skutków zapalenia otrzewnej to mogą powstać zrosty w jamie brzusznej. Jest to nieuniknione i w żaden sposób nie da się temu przeciwstawić (nie ma możliwości zapobiegnięcia temu powikłaniu). Z tego powodu mogą okresowo występować bóle brzucha (głównie po posiłkach) oraz najgorsza rzecz wystąpienie niedrożności (jednak rzadki objaw zrostów).