Żylaki odbytu (powikłania)

Od kilku miesięcy mam wystające żylaki odbytu, stworzyły się swego rodzaju fałdki, wyczuwalne, widoczne, takie wystające. Cały czas odczuwam swędzenie, często dość silne. Maści na hemoroidy łagodzą tylko swędzenie, ale wystające żylaki nadal są i się nie zmniejszają. Czym grożą takie wystające żylaki? Czym je leczyć? Czy usuwać operacyjnie? Czy usunięcie to zabieg chirurgiczny czy operacja? Dodam, że jestem osobą młodą, nie miałam jeszcze dzieci. Bardzo martwi mnie ten *wstydliwy problem*.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bez badania trudno ocenić w jaki stopniu zaawansowania są te żylaki. Dopiero po badaniu można zadecydować czy warto je nadal leczyć zachowawczo czy też operacyjnie. Jeśli I lub II stopień leczy się zachowawczo od III można leczyć operacyjnie. O dalszym leczeniu musi zadecydować chirurg po przebadaniu.
Zabieg i operacja to to samo, synonimy słowne. Po łacinie operatio znaczy zabieg.
Najniebezpieczniejszym powikłanie żylaków odbytu jest krwotok z pękniętego żylaka lub żylaków. Może to doprowadzić do dużej i szybkiej utraty krwi. Poza tym mogą wystąpić stany zapalne, bardzo bolesne wykrzepienie oraz szczelina lub szczeliny odbytu.