Operacje leczące otyłość (ośrodki i koszty)

Od dziecka borykam się z problemem otyłości, wypróbowałam już chyba wszystkie bardziej i mniej cudowne diety odchudzające, głodówki itp., udawało mi się zrzucić kilka kilogramów po czym wracały one w podwojnej lub nawet potrojnej liczbie. Obecnie przy wzroście 168 cm ważę 110 kg i czuję się źle, nie tylko ze względu na wygląd, zaczyna dokuczać mi nadciśnienie, mam problem z bezdechem w nocy, szybko się męczę, mam zadyszkę. Gnebi mnie też inny problem, nie mam jeszcze dzieci, a bardzo bym chciała kiedyś je mieć. Lekarz ginekolog powiedział mi, że powinnam przede wszystkim schudnąc, poniewaz i dziecko i ja możemy być zagrożeni cukrzycą ciążową. Nie wspomnę juz o tym, że po ciąży przybędzie mi dodatkowych kilkanaście kilogramow. Jestem już zmęczona walka z nadwagą, zmęczona ponieważ nigdy nie udało mi się uzyskac trwałego efektu. Czuję się nieatrakcyjna po prostu gruba. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób i gdzie i z kim powinnam porozmawiac o operacji zmniejszenia żołądka? Jaki jest koszt takiej operacji, jakie mam szanse, aby po jej wykonaniu zacząć cieszyc się zyciem? (oczywiście przestrzegając zasad obowiązujących po operacji). Mam 28 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ośrodki zajmujące się leczeniem chirurgicznym otyłości to:
Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Operacyjnego Leczenia Otyłości w Zabrzu
- dr n. med. Mariusz Wyleżoł
- mgr psychologii Aleksandra Zuba

Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Klatki Piersiowej Warszawa
- doc. dr hab. n. med. Krzysztof Paśnik

II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej AM Wrocław
- dr n. med. Jan Kazanowski

Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby AM w Warszawie
- dr hab. n. med. Rafał Paluszkiewicz

Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UM w Łodzi
- Prof. dr hab. n. med. Janusz Strzelczyk

Klinika Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej UM w Łodzi
- dr n. med Tomasz Szewczyk
- dr n. med. Przemysław Janczak

Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Gdańsku

Instytut Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum III Katedra Chirurgii
- dr n. med. Tomasz Rogula

Specjalistyczny Spital im. Prof. A Sokołowskiego w Szczecinie
- dr n. med. Krzysztof Kaseja

W tych ośrodkach można wszystkiego na ten temat się dowiedzieć. Oczywiście o chirurgii bariatrycznej przeczyta Pani na stronie www.echirurgia.pl (dział leczenie otyłości). Tam też znajdzie Pani wskazania do leczenia operacyjnego otyłości.
Koszt operacji leczącej otyłość to w Polsce kilkanaście tysięcy złotych, na przykład w Zabrzu od kilku lat około 10-15 tys. złotych (dla porównania w USA około 20 tys. USD). Pacjenci nie muszą być jednak skazani na ponoszenie tych kosztów, bo mają prawo do refundacji leczenia chirurgicznego otyłości. Niestety limity przyznane szpitalom bardzo szybko się kończą, więc nie mogą one przeprowadzać refundowanych operacji, a kolejki oczekujących na zabiegi refundowane wydłużają się do kilku lat.
O dalszym losie po operacji powie Pani chirurg, który będzie Panią kwalifikował do odpowiedniego zabiegu. Trudno cokolwiek na ten temat obecnie napisać, bo nie wiadomo jaką metodą będzie Pani leczona.