Czy w czasie karmienia piersią można zbadać piersi ultrasonograficznie?

Chciałabym zbadać piersi, ale w chwili obecnej karmię 10 miesięczne dziecko. Czy takie badanie nie zaszkodzi dziecku i czy to badanie wykaże dobry wynik? Chodzi mi o USG lub mammografię. Jak lepiej zbadać - chodzi mi o badanie kontrolne. Mam 34 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście można w chwili obecnej bez problemu wykonać USG piersi. USG piersi nie będzie miało żadnego wpływu na laktację, stan produkowanego mleka i na dziecko spożywające ten naturalny pokarm. Sutki w chwili obecnej są w znacznej mierze zbudowane z tkanki gruczołowej i wykonywanie mammografii jest niestosowanym badaniem, nie odzwierciadlającym stanu piersi. Ocena piersi w badaniu USG też niestety będzie niejednoznaczna, ale na pewno pozwoli wykluczyć patologie.
Dla uspokojenia dodam, że w czasie, gdy kobieta karmi piersią zmiany typu nowotworowego w sutkach są bardzo rzadko spotykane.