Bakterie ESBL (-) a zapalenie zgorzelinowe wyrostka robaczkowego i ropienie rany

Jestem po zabiegu wyrostka robaczkowego 6 tygodni. Zastosowano u mnie leczenie: Laparotomia. Appendectomia. Drenaz ranny. Szwy wtorne i pobrano wymaz na bakterie, wynik to Enterobacter gergoviae ESBL(-). Teraz mija mi 2 tygodnie od zaszycia, a lekarz nie chce mi zdjac szwow poniewaz jest ropny wyciek. Co oznacza ten wynik? Czy musze sie czegosc obawiac? Lekarz nie chce mi udzielic informacji czy moze bedzie powtorne otworzenie rany?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik oznacza, że rana jest zakażona bakterią gram ujemną, jelitową, która nie produkuje beta-laktamazy czyli enzymu rozkładające antybiotyki z grupy penicylin. To dobrze świadczy, gdyż taki rodzaj bakterii raczej jest wrażliwy na prawie każdy dostępny rodzaj antybiotyku. Powoli po odpowiednim zastosowaniu antybiotyku, przez płukanie oraz sączkowanie rany wyciek ropny powinien ustąpić, to tylko kwestia czasu. Szwów raczej nie usuwa się, gdyż rana mogłaby całkowicie się rozejść. Myślę, że raczej nie będzie konieczności ponownego otwierania rany.