Normoechogeniczne ognisko w USG tarczycy

W związku z podwyższonymi przeciwciałami anty-TPO lekarz zlecił mi wykonanie badania USG tarczycy, które wykazało: tarczyca dwupłatowa, położona typowo, niepowiększona, nieco niejednorodna. W płacie prawym, centralnie normoechogeniczne ognisko o wym.12 x 5 mm. W płacie lewym centralnie, drobne ognisko hypoechogeniczne o śr. 2 mm. Wymiary platów: lewy 18 X 16 X 45 mm, prawy 20 X 18 X 49 mm. Węzły chłonne okolicy naczyń szyjnych nie powiększone.
Co oznaczają te ogniska?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To bardzo drobne ognisko położone w płacie lewym tarczycy hypoechogeniczne może odpowiadać drobnej, prostej torbieli, bez istotnego znaczenia klinicznego. W płacie prawym znajdujące się ognisko, normoechogeniczne czyli o strukturze podobnej do struktury prawidłowej tarczycy, średniej wielkości może świadczyć o guzku typu łagodnego. Lekarz analizujący USG, jeśli będzie miał wątpliwości może ewentualnie zadecydować, o wykoniu biopsji cienkoigłowej właśnie tej zmiany w prawym płacie tarczycy celem wykluczenia ogniska nowotworowego.