Powiększona śledziona, ból i gorączka

Przez około tydzień moje dziecko źle się czuło. Od czasu do czasu miał gorączkę (37-39 stopni). Poszłam z nim do lekarza i nic nie stwierdzono. Po następnym tygodniu sytuacja się nie zmieniała. Lekarka skierowała go na badanie moczu i krwi: miał bardzo wysokie OB. Miewał także bóle: to noga, to znowu łopatka i ciągle coś innego jeszcze.

Pierwsze podejrzenie było, że to nerki. Następnie stwierdzono, że jest powiększona śledziona. Lekarze dalej nie wiedzą co mu jest. Objawy to: bóle, gorączka (jest ale nie zawsze i nie wysoka 37-39), bardzo wysokie OB, powiększona śledziona (bóle występują wraz z gorączką).

Co by to mogło być Pana zdaniem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety trudno mi powiedzieć co Pani dziecku może być. Jestem chirurgiem, a nie pediatrą. Wszystkie te objawy świadczą o uogólnionym zakażeniu. Może to wirus wywołujący mononukleozę. Objawy zgadzałyby się do tej choroby. Trzeba dokładnie zbadać krew. A śledziona często powiększa się u dzieci przy zakażeniach lub w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego. Trzeba mieć to na uwadze. Jeśli będą wyraźne zaburzenia w morfologii krwi możliwe, że będzie trzeba skonsultować się z hematologiem.