Zmiany mastopatyczne sutka

Zrobiłam badanie USG i mammografię piersi. Proszę o interpretacje wyników.
Badanie USG wykazalo w obu piersiach rozsiane zmiany mastopatyczne. Doły pachowe wolne.
Badanie mamograficzne wykazalo obecnosc zmian dysplastycznych, pojedyncze makrozwapienia. Mikrozwapień nie wykazano. Doły pachowe wolne.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Badanie USG i mammografia świadczą o procesie typu mastopatycznego w piersiach, czyli zwyrodnieniowego (z reguły na podłożu starzenia się gruczołu, pozapalnego, zaburzeń hormonalnych). To zaburzenia w budowie samego gruczołu sutkowego o typie zwłóknień i zwapnień (prawdopodobnie pozapalnych). Doły pachowe wolne świadczą o braku powiększenia węzłów chłonnych w pachach (bardzo dobry, prawidłowy objaw). Opis tych badań nie wskazuje w żaden sposób na proces nowotworowy rozwijający się w piersiach. Za około rok należałoby wykonać kontrolną najlepiej mammografię.