Przepuklina pępkowa a otyłość i cukrzyca

Jestem osobą otyłą (115kg), urodziłam 4-ro dzieci i zostało mi po ciążach 60 kg nadwagi. Trzy ostatnie porody były przez cięcia cesarskie. Od 3 lat choruję na cukrzycę. Lekarze nie chcą mnie operować ze względu na tusze. Ostatnio odczuwam silne boleści w okolicy pępka. Czy naprawdę nie mogę być zoperowana na przepuklinę pępkową? Proszę o odpowiedź, a jeżeli będzie pozytywna to czy takie operacje są refundowane przez NFZ? Mam 38 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście można zoperować przepuklinę, ale musi się podjąć tego jakiś chirurg. I tu może być problem z uwagi na otyłość (bardzo dużą) oraz cukrzycę. Ryzyko powikłań pooperacyjnych w Pani przypadku jest bardzo duże. Przed zabiegiem trzeba by było odchudzić się oraz oczywiście mieć unormowaną cukrzycę.
Oczywiście taki zabieg jest w pełni refundowany przez NFZ.