Narośl pod palcem stopy a nowe ognisko odciska

W odległości 5 mm od blizny po wycięciu narośli nad palcem stopy pojawiła się czarna kropka, powiększająca się, w otoczce jakby odcisku. Córeczka coraz częściej mówi o bólu. Co to może być? Czy tamto wycięte mogło to rozsiać (wspominał doktor o ogniskach wchłaniających się krwiaków). Czy wycinać teraz czy poczekać aż urośnie? Jak inaczej leczyć? Dlaczego takie coś wyrasta?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z rozpoznania wynika, że margines wycięcia nie był do końca zachowany. Może właśnie z tego powodu pojawiło się nowe ognisko odciska. Są płyny zmiękczające takie nagniotki i powodujące ich usunięcie. Taki płyn zalecałbym na początku. Stosować go według instrukcji. Także można taką zmianę wymrozić używając odpowiedniego aparatu. W ostateczności należy odcisk wyciąć chirurgicznie.

A to, że takie zmiany powstają na stopach są niezależne od nas. Taka skłonność dziecka. Aby zapobiec powstawaniu odcisków trzeba stosować miękkie obuwie z grubą wkładką.