Tętniaki tętnicy śledzionowej

Nieprawidłowa zatoka żylna połączenia wrotno-systemowego między lewą żyłą nerkową a okolica spływu krezkow-sledzionowego, szersza 15x21 mm przy lewej żyle nerkowej).Węższy natomiast końcowy odcinek żyły nerkowej lewej o wym.-przy aorcie brzusznej do 4 mm i do 22 mm w wymiarze c.-c. Silniej zakontrastowana zatoka żylna uchodzącą do dolnej sciany żyły nerkowej od splotów okołokręgosłupowych po stronie lewej, na wysokości kręgów L2-3. Przepływy w tej zatoce (USG DOPPLER) w kierunku od żyły wrotnej do nerkowej. We wnęce śledziony workowate tętniaki tętnicy śledzionowej (3 większe: do 11x 18, i 2 śladowe).
Przedstawiłam Panu wynik splenoportografi. Do tej pory nie znalazłam nikogo kto chciałby się mną zajac, jeżdzę od kliniki do kliniki. Lekarze powiedzieli mi, że z taką anomalią się nie spotkali, że jestem jak z księżyca. Wyczytałam, że tętniaki są bardzo niebezpieczne są jak bomba zegarowa. Bardzo się boję mam 5 dzieci i córkę niepełnosprawna. Chodzę z tym już 3 lata (wiem o tym).

Trafiłam do lekarz z ropomoczem i z krwiomoczem. Bolą mnie plecy w okolicy lędźwi. Rano okropny ból głowy padlo takie określenie-ze nieoczyszczona krew trafia do żyły głównej i zatruwa mój organizm. Boli mnie często brzuch po lewej stronie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rzeczywiście anomalie naczyniowe, jakie występują w jamie brzusznej u Pani są bardzo nietypowe i niespotykane. Decyzję co do leczenia operacyjnego tych anomalii naczyniowych (nieprawidłowe połączenie wrotno-sytemowe powodujące niepełne oczyszczanie organizmu) mogących wywoływać objawy jak w Pani przypadku powinien podjąć chirurg naczyniowy. Trzeba niestety odnaleźć takiego chirurga, który podjąłby się tego zadania. W tej kwestii nie mogę Pani pomóc.
Tętniaki tętnicy śledzionowej występują rzadko najczęściej u chorych z nadciśnieniem wrotnym lub po przeszczepieniu wątroby.
Co do tętniaków tętnicy śledzionowej w Pani przypadku nie są one jeszcze takie duże, żeby wymagały zabiegowego usunięcia.
Otwarty zabieg operacyjny lub zabieg wewnątrznaczyniowy jest wskazany w leczeniu tętniaków tętnic trzewnych o średnicy >=2,0 cm u kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie są w ciąży oraz u osób w dowolnym wieku poddawanych przeszczepieniu wątroby. Zabieg taki należy też rozważyć u kobiet po menopauzie i u mężczyzn.