Życie po całkowitym usunięciu żołądka z powodu raka

Moja siostra 35 lat, jest po usunięciu żołądka. 19 dni po operacji ma się dobrze. Teraz czeka ją chemoterapia. Czy jest możliwe życie bez żołądka i jak długo? Na co szczególnie trzeba uważać i czy trzeba stosować jakieś odżywki i witaminy? Słyszałam też o sztucznym żołądku. Co na ten temat wiadomo?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście, że życie bez żołądka jest możliwe. Wymaga tylko w pewnym stopniu zmiany trybu życia, pewnych przyzwyczajeń, nawyków żywieniowych. Co do okresu przeżycia Pani siostry trudno mi cokolwiek napisać, gdyż musiałbym uzyskać szczegółowe informacje na temat zaawansowania raka. Jest młoda, a więc organizm potrafi się bronić i może znieść łatwiej dodatkowe leczenie w postaci chemioterapii.

Siostra musi prowadzić odpowiednią dietę po resekcji żołądka. Najlepiej przeczytać jak ją prowadzić na stronie http://www.resmedica.pl/zdart20114.html (wytłumaczono dokładnie, ze szczegółami jakie rodzaje pokarmów stosować, a nawet podano przykładowy jadłospis). Pokarmy trzeba przyjmować częściej, ale w niewielkich ilościach.
Jeśli organizm Pani siostry nie jest wyniszczony odradzałbym zaraz po zabiegu stosowania jakichkolwiek preparatów witaminowych.

Co do informacji o sztucznym żołądku to chyba są błędne. O niczym takim nie słyszałem i nie czytałem.