Czy kolonoskopia wykaże występowanie żylaków odbytu?

W badaniu palpitacyjnym chirurg stwierdził u mnie żylaki odbytu i zaproponował diagnostykę zaparć (kolonoskopię) oraz konsultację proktologa. Dzisiaj miałam kolonoskopię, w wyniku której nie stwierdzono żadnych zmian.
Czy i jakie dalsze działania powinnam podjąć? Czy uważać koloskopię za wynik decydujący nie konsultować obu wyników z proktologiem?
Występują u mnie zaparcia (rzadko pieczenie i swędzenie). Odkąd zaczęłam stosować lek na zaparcia wypróżniam się codziennie lub co drugi dzień (poprzednio 1 x na tydzień). Konsultacja u chirurga wynikała z problemami z wypróżnieniem (musiałam b. mocno przeć, aby się wypróżnić a okolice odbytu miałam opuchnięte) związanymi z moimi dolegliwościami ze stanem zapalnym w rdzeniu kręgowym (brak czucia/zdrętwienie od pasa do stóp).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Żylaki odbytu najlepiej diagnozować przez zwykłe badanie palpacyjne przez odbyt. W kolonoskopii podczas przechodzenia przez ujście odbytu cienką kamerą można nie zauważyć żylaków, zwłaszcza zewnętrznych. Pani objawy rzeczywiście mogą być spowodowane żylakami odbytu zaś zaparcia są zaburzeniami czynnościowymi w pracy jelit (takich niestety nie zauważy się raczej w badaniach obrazowych). Dobrze by było skonsultować się z proktologiem i zacząć leczyć żylaki odbytu, a także zaburzenia czynności jelita grubego.