Po usunięciu jądra u 3-letniego dziecka

U mojego syna stwierdzono w okresie noworodkowym wodniaka jadra lewego. Po uplywie roku wodniak ulegl wchlonieciu, lecz pojawil sie po drugiej stronie. W wieku 3 lat dziecko mialo wodniak wielkosci ok. 4 cm. Zostal usuniety chirurgicznie - podczas operacji stwierdzono, ze jadro jest niezwiazane z najdrzem i usunieto je wraz z wodniakiem. Pod znakiem zapytania pozostala struktura drugiego jadra. Jakie moga byc rokowania co do przyszlej plodnosci? Kiedy zajmowac sie diagnozowaniem drugiego jadra? Czy czekac do osiagniecia przez syna dojrzalosci plciowej? Jak i kiedy z nim rozmawiac, o tym, ze ma jedno jadro?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście brak jednego jądra zmniejsza zasadniczo płodność. Oczywiście szansa na spłodzenie dziecka przez taką osobę (bez jądra) zmniejsza się o około 50%. Oczywiście diagnostyką pozostałego jądra trzeba się zająć już teraz. Na pewno w chwili obecnej trzeba wykonać USG tego jądra i systematycznie kontrolować jego rozwój. Po okresie dojrzewania można wykonać badania spermy, aby ocenić czy rzeczywiście występuje zmniejszenie płodności. Może wystąpić taka sytuacja, że produkcja pozostawionego jądra będzie tak duża jak dwóch jąder i wszystko będzie w porządku.
Dziecko jak tylko uzyska świadomość swojej budowy cielesnej powinno być już uświadamiane o tym, że ma jedno jądro. Trzeba mu to wytłumaczyć delikatnie, bez straszenia go jakimiś powikłaniami na przyszłość.