Powiększona śledziona i wątroba z obecnością powiększonych węzłów chłonnych

Powiększona śledziona i wątroba z obecnością powiększonych węzłów chłonnych

1) Czy jest to oznaka chłoniaka?
2) Do jakiego specjalisty się udać?
3) Czy jest potrzebne badanie laparoskopowe i czy te badanie postawi diagnozę?
4) Proszę o postawienie diagnozy?

Jestem osobą w wieku 63 lat nie pijącą, nie palącą, ale od 20 lat mam cukrzycę.
Dwa miesiące temu przeprowadzono u mnie tomografię komputerową, z której wynika podejrzenie chłoniaka spowodowane powiększeniem wątroby i śledziony z obecnością pojedynczych powiększonych węzłów chłonnych śród- i zaotrzewnowych. Zrobiłam wszystkie badania hematologiczne, z których wynika, że stężenie erytrocytów jest większe 5,33, małopłytkowość krwi 132, ale nastąpiła poprawa na 163. Nie wiem co o tym mam sądzić, ale nie została u mnie postawiona diagnoza.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale obraz TK, a także i parametrów morfotycznych krwi może świadczyć o występowaniu chłoniaka. Z wszystkimi tymi wynikami najlepiej skonsultować się z hematologiem. Możliwe, że zaproponuje wykonanie laparoskopii zwiadowczej celem pobrania węzła chłonnego z jamy brzusznej. Dopiero badanie histopatologiczne takiego węzła chłonnego może wyjaśnić w 100% przyczynę powiększenia węzłów chłonnych.