Torbieli błony śluzowej u małych dzieci

Czym jest torbiel błony śluzowej i jak się go usuwa u małych dzieci (2 i pół roku). Mojemu synkowi *wyskoczył* taki torbiel na wewnętrznej stronie dolnej wargi i jestem przerażona, ponieważ u chirurga usłyszałam, że jest to usuwane operacyjnie. Proszę mi powiedzieć czy jest to operacja wykonywana pod narkozą?

Kolejne pytanie dotyczy czerniaków.
U mojego synka zaraz po porodzie zauważyłam małą plamkę na kości krzyżowej. Zgłosiłam się od razu do lekarza i usłyszałam opinię, że to zwykły siniak powstały w skutek porodu. Jednak kiedy przez kilka miesięcy nie schodziło, udałam się ponownie do lekarza. W wieku 18 miesięcy synek miał robione usg pleców, wg badania wszystko jest w porządku, lekarz określił przebarwienie jako znamię. Dziś przy okazji wizyty w poradni chirurgicznej pokazałam Panu doktorowi to znamię, dostaliśmy skierowanie do dermatologa, ale usłyszeliśmy także, że nie można wykluczyć czerniaka. Znamię synka jest lekko wypukłe (na ok 2 mm) i teraz ma kolor blado fioletowy, wygląda jakby coś było pod skórą. Proszę mi powiedzieć czy dziecko mogło się urodzić z czerniakiem? Czy możliwe jest, aby przez dwa lata nie dał o sobie znać, jeśli to oczywiście czerniak?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel zastoinowa błony śluzowej lub mucocele - miejscowa zmiana na błonie śluzowej zatok obocznych nosa, warg lub jamy ustnej powstała w wyniku obliteracji (zatkania) przewodów wyprowadzających gruczołów. Wewnątrz mukoceli gromadzi się wydzielina zobliterowanego gruczołu. Uważa się, że przyczyną powstania torbieli zastoinowej błony śluzowej może być drobny uraz miejscowy lub też przewlekły stan zapalny. Zmiana ma zabarwienie niebieskawe, prześwitujące i wypełniona jest płynem.
Najczęściej spotykana na powierzchni dolnej wargi. Rzadziej dotyczy wewnętrznej powierzchni policzka, języka lub podniebienia.
Leczenie mukoceli jest chirurgiczne i polega na wyłuszczeniu z marginesem zdrowych tkanek. Wycięta zmiana powinna zostać poddana obligatoryjnemu badaniu histopatologicznemu. Zmianę taką u małych dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Wątpię, że ta zmiana u Pani syna jest czerniakiem. Na pewno należy się wybrać z dzieckiem na konsultację do dermatologa. Jeśli ta zmiana przez szereg miesięcy nie ulega zmianie to nie powinna mieć charakteru złośliwego. Dermatolog zadecyduje o dalszym postępowaniu z tą zmianą.