Czy operować żylaki powrózka nasiennego?

Czy trzeba wykonywać zabieg przy III stopniu żylaków powrózka nasiennego. Ból występuje, ale rzadko. Czy można nosić obcisłą bieliznę (wtedy nie boli)?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście są wskazania do operacji tych żylaków (operuje się od III stopnia). Decyzję musi Pan podjąć sam. Długotrwałe utrzymywanie żylaków powrózka nasiennego może doprowadzić do powikłań m.in. do niepłodności. Musi Pan brać to pod uwagę nawet jeśli objawy są teraz niewielkie.
Może Pan nosić obcisłą bieliznę, bo rzeczywiście taka bielizna zmniejsza dolegliwości podnosząc jądra i zwiększając odpływ krwi.