Podwyższony poziom bilirubiny we krwi a sport i alkohol

Mam 24 lata aktywnie uprawiam brazylijskie jujitsu, za 2 tygodnie mam zawody. W chwili obecnej prowadzę przygotowania w ramach, których odbywam treningi wytrzymałościowe i sparingi (tzn., ze co trenning schodzę mokry z maty) takich treningów mam 3-4 w tygodniu + treningi wytrzymałościowe. W celu zwiększenia wytrzymałości używam również Aminokwasów (suplement diety dla sportowców).
Czuje się świetnie - wątroba mnie nie boli, w chwili obecnej alkoholu nie pije, nie mam żadnych senności, nic z tych rzeczy, naprawdę jest dobrze.
ALE
Mam podwyższony poziom bilirubiny tzn. 3,3 a wszystkie pozostałe wyniki krwi sa dobre.
W związku z czym mam następujące pytania:
1. Czy aminokwasy mi szkodzą?
2. Co z wysiłkiem - czy to mi szkodzi?
3. Czy jest to niebezpieczny poziom bilirubiny? Jeśli nie to jaki jest?
4. Czy są jakieś alkohole bezpieczniejsze w tym przypadku (znaczy, które są łatwiejsze do rozkładu).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety podwyższony poziom bilirubiny może być właśnie objawem stosowania diety suplementowej dla sportowców oraz wykonywania nadmiernego wysiłku (czasami spotyka się taką reakcję organizmu). Aby wynik poziomu był miarodajny należy zrobić sobie dietę bez nadmiernej ilości białek i tłuszczów przynajmniej przez dobę przed badaniem oraz ograniczenie wysiłku fizycznego przez około tydzień. Dopiero po tak przeprowadzonym kontrolnym badaniu należy się zastanowić co z tym problemem począć (czy on w ogóle występuje).
Jeśli przyjmie się, że górny poziom normy bilirubiny we krwi to 1,2 mg% to 3,3 mg% nie jest jeszcze wysokim poziomem. Objawy typu żółtaczki mogą zacząć się od około 5 mg%.
Niestety nie ma żadnych bezpiecznych alkoholi. Każdy alkohol jest metabolizowany w wątrobie i może powodować jej uszkodzenie.