Metaplazja jelitowa żołądka

Dostałam wyniki badania histopatologicznego z pobranych wycinków z żołądka. Lekarz poinformował mnie, że jest to metaplazja jelitowa i że jest to nie groźne i żebym brała do końca leki na ochronę żołądka, weszłam jednak do Internetu, aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie i widzę bardzo niepokojące wiadomości, że jest to stan przedrakowy, czy mógłby mi Pan wytłumaczyć co oznaczają wyniki badania?
Gastritis chronica /+/
Metaplasia intestinalis non completa focalis /+/
Fibrosis laminae propriae mucosae /+/
Helicobacter pylori /-/

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na język polski tłumaczenie rozpoznania histopatologicznego brzmi:
Przewlekłe zapalenie błony śluzowe żołądka. Metaplazja (zmiana błony śluzowej żołądka w błonę śluzową jelita) jelitowa niekompletna, ogniskowa. Włóknienie błony właściwej śluzówki. Zakażenie Helicobacter pylori nieobecne.
Plusy oznaczają stopień zaawansowania zmian w skali 3 stopniowej. Zaawansowanie zmian więc jest niewielkie. Należy włączyć leczenie (leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego), dzięki czemu takie zmiany nawet mogą się cofnąć. Rzeczywiście metaplazje określa się jako zmianę przednowotworową, ale w Pani przypadku zaawansowanie jest znikome i oprócz tego niekompletne dlatego mało prawdopodobne, że dojdzie do nowotworzenia. Po włączeniu leczenia warto wykonać kontrolną gastroskopię (po np. 3-4 miesiącach).