Torbiel skórzasta

Kiedy byłam w 13 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mnie ropną torbiel skórzastą w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Przeprowadzono drenaż torbieli. Powiedziano mi jednak że w przyszłości będę musiała ja całkowicie usunąć. W związku z tym mam pytanie - czy taka torbiel jest zmianą niebezpieczną? W jaki sposób wygląda taki zabieg?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel skórzasta jest najczęstszą odmianą potworniaka dojrzałego (łagodnego nowotworu z komórek dojrzałych, w pełni wykształconych), która powstaje wyłącznie ze struktur ektodermalnych (głównie naskórka i jego przydatków). Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby.

Zabieg polega na doszczętnym wycięciu torbieli w znieczuleniu ogólnym lub, jeśli to będzie możliwe (możliwe wkłucie do kręgosłupa w zależności od lokalizacji torbieli) w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Zabieg krótki i bardzo rzadko objęty powikłaniami.