Gruczolak w piersi - USG czy mamografia?

Miesiąc temu wyczułam guzka w piersi. Po okresie nie zniknął, jak sugerował wcześniej lekarz ginekolog i zalecił usg. Tam stwierdzono gruczolaka. Lekarz powiedział, że mam się nie martwić i zalecił usg za rok. Czy pana zdaniem powinnam zrobić dodatkowe badanie np.mammografie? Czy jeśli potwierdzi się, że to gruczolak to mogę go tak zostawić nic z nim nie robiąc? Dodam, że jakiś rok temu brałam hormony, bo miałam torbiel na jajniku? Może to te hormony są przyczyną? Mam 36 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wykonanie mammografii w Pani wieku może nie być miarodajnym badaniem obrazowym. Pani piersi obecnie (z racji wieku) mają pewnie typową budowę gruczołową, która nadaje się najlepiej do badania ultrasonograficznego, a nie radiologicznego. Mammografia jest lepszym badanie kiedy kobieta jest starsza (po 40 roku życia, gdy pojawia się więcej tkanki tłuszczowej w sutkach). Aby Pani uspokoiła się całkowicie i nie martwiła, czym może być ten guzek najlepiej byłoby wykonać biopsję cienkoigłową zmiany. Dopiero po tym badaniu będzie można określić z bardzo dużym prawdopodobieństwem, czym jest guzek i oczywiście wykluczyć raka.
Jeśli w badaniu histopatologicznym stwierdzono by gruczolaka można taką zmianę tylko obserwować (co rok badanie USG).
Środki typu hormonalnego mogą zwiększać prawdopodobieństwo powstawania guzków w sutkach.