Ropień sutka czy przetoka a ductectasiae?

Urodziłam troje dzieci, każde z nich karmiłam ponad rok. Ostatnio 16 lat temu (mam 38 lat) Na początku tego roku zrobił mi się stan zapalny piersi wraz z towarzyszącym wyciekiem ropnym z brodawki. Lekarz pierwszego kontaku, do którego trafiłam przepisał mi antybiotyki stwierdził, że jest to ropień sutka. Ponieważ sytuacja powtórzyła się udałam się do poradni onkologicznej. Lekarz poprzez biopsję cienkoigłową odciągnął dość dużo materiału ropnego i skierował mnie na chirurgię. Na chwilę obecna jestem już po dwóch zabiegach usuwania ropnia z sutka (wielkości piłeczki pinpongowej) w pełnej narkozie w ciągu 3 miesięcy. Przez część blizny, jaka pozostała po zabiegach, zawsze na kilka dni przed miesiączką (miesiączkuję regularnie) wypływa niewielka ilość ropy. Nie wiem, co mam dalej z tym robić? Ostatnio zasięgnęłam opinii innego lekarza chirurga onkologa, który uważa, że zrobiła mi się przetoka sutkowa, którą należy usunąć, a moja choroba nazywa się Ductectasiae. Czy męczyć się z tym wyciekiem i czy to nie przerodzi się w coś gorszego? Czy poddawać się, co kilka miesięcy zabiegowi, który polega na wyłyżeczkowaniu ropnia i skoro jestem już po dwóch narkozach jak często mogę poddawać się takim zabiegom? Czy też powinnam usunąć powstałą przetokę sutkową i czy decydując się na taki zabieg mój problem może zostać rozwiązany? Dodam jeszcze, że w drugiej piersi na godz. 13 w okolicy brodawki jest centymetrowa zmiana do usunięcia najprawdopodobniej włókniak, a może jest to ropień sutka skoro Ductectasiae jest chorobą obustronną?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby definitywne, zabiegowe usunięcie całej przetoki wraz z okoliczną tkanką sutkową zmienioną zapalnie. Taki zabieg powinien usunąć problem do końca. Określenie ductectasiae to poszerzenie przewodów wyprowadzającym gruczołu sutkowego, przez co zachodzi w nich do zalegania wydzieliny, która może ulec zakażeniu. Przypadłość ta koreluje właśnie ze zwiększonym prawdopodobieństwem tworzenia się ropni.

Co do zmiany na drugim sutku trzeba skonsultować się z chirurgiem. Trudno napisać, co to może być bez badania. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie zmiany i poddanie materiału poopearacyjnego badaniu histopatologicznemu. Wynik takiego badania jest wtedy jednoznaczny.