Silne bóle głowy oraz kręgosłupa po operacji w znieczuleniu podpajęczynówkowym

Moja żona poddała się operacji wycięcia narośli na kości ogonowej, znieczulono ją zastrzykiem w kręgosłup i uśpiono. Na drugi dzień po operacji została wypisana ze szpitala, jednak wystąpiły silne bóle głowy oraz kręgosłupa, a także wymioty i ogólne osłabienie. Następnego dnia po nasileniu się tych objawów trafiła ponownie na oddział chirurgii, gdzie po otrzymaniu kroplówki i środków przeciwbólowych objawy ustąpiły, na krótko jednak, gdyż po kilku godzinach sytuacja znów się powtórzyła. Na forum internetowym wyczytałem, że bóle te są skutkiem zbyt wczesnego wstawania po operacji, podobno zaleca się leżenie w całkowitym bezruchu przez pierwsze 12 godzin po operacji. Niestety nikt nam tego nie powiedział i już po około 6 godzinach po zabiegu żona z pomocą pielęgniarki korzystała z toalety, dopiero lekarz dyżurny po fakcie oznajmił, że pacjentka powinna leżeć bez ruchu. Obecnie chirurg wraz z neurologiem zastanawiają się co robić.
Bardzo proszę o pomoc, gdyż oboje z żoną obawiamy się iż utrzymujący się taki stan zdrowia może wywołać nieodwracalne skutki uboczne.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zalecenia po znieczuleniu do kręgosłupa (podpajęczynówkowym) mówią, aby przez pierwsze 12 godzin po zabiegu leżeć płasko i nie podnosić głowy. Jeśli nie dostosuje się do tego mogą właśnie wystąpić silne bóle głowy. Takie jednak powikłanie występujące zaraz po zabiegu powinno ustąpić do 2-3 dób. Dolegliwości bólowe głowy, które pojawiają się zaś w 2 lub 3 dobie po zabiegu mogą świadczyć o zespole popunkcyjnym (typowe powikłanie). W wyniku kłucia opony rdzenia kręgowego dochodzi czasami do niekontrolowanego wycieku płynu mógowo-rdzeniowego z kanału kręgowego. W wyniku tego wycieku występuje spadek ciśnienia płynu mógowo-rdzeniowego i pojawienia się dolegliwości typu bólu głowy lub kręgosłupa. Leczenie polega na nawodnieniu pacjenta (kroplówki) i stosowaniu leków przeciwbólowych. Z reguły taki wyciek samoistnie zamyka się, lecz niestety może to trwać nawet 2-3 tygodni. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i powoli te dolegliwości w końcu powinny ustąpić.