Czy powiększony płat tarczycy ma wpływ na płodność?

Mam problem ze schudnięciem i zajściem w ciąże. Badania na hormony tarczycy miałam prawidłowe, morfologię również.
USG natomiast wykazało, że prawy płat - to ok. 60x19x16mm a lewy to ok.53x17x19mm. Miąższ gruczołowy jednorodny, bez cech wzmożonego unaczynienia, okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

Sądzę, że przez prawy płat mam rozchwianą gospodarkę hormonalną i dlatego nie mogę zajść w ciąże. Proszę mi doradzić jaki wpływ ma powiększona prawa część tarczycy na ciąże.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście niepłodność może być spowodowana patologią w zakresie hormonów tarczycy. Jednak po pierwsze nie ma Pani rozchwianej gospodarki hormonalnej tarczycy, ponieważ jak Pani sama napisała poziomy we krwi były prawidłowe.
Po drugie co do wymiarów płata tarczycy to norma wynosi: długość - 50-60 mm, szerokość - 20-25, grubość 15-20 - dlatego jak łatwo zauważyć nie ma cech powiększenia płata tarczycy.

Dlatego należy szukać innych przyczyn niepłodności niż patologia tarczycy w Pani przypadku. Pani problemem powinien dokładnie zająć się ginekolog.