Rak nerki a żylaki powrózka nasiennego

Byłem u lekarza urologa i wykrył u mnie żylaki powrozka nasiennego. Zrobił takze usg jader itd. wszystko jest ok i kazał mi zrobic badanie nasienia. I martwi mnie jedna rzecz otoz wyczuwam na prawym jadrze, gdzies na srodku jakies zgrubienie jakas zyłka powiekszona czy cos takiego sredniej wielkosci. Jadro to mnie nie boli. Co to moze być? Lekarz nic nie mowił jak robił badanie palpacyjne i usg. Boje się, ze to cos powaznego i mogł to przeoczyc. Czy to prawda, bo wyczytałem tutaj na forum, ze jak sie ma zylki powrozka nasiennego to jest to rak nerki albo guz jak ma sie w prawym jadrze te zylaki? Mam 22 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli urolog nic nie powiedział o tej zmianie znaczy się, że wszystko jest w porządku. Prawdopodobnie jest to struktura przebiegającego nasieniowodu, która czasami jest lekko wygięta tworząc zgrubienie. Oczywiście na wizycie kontrolnej należy zwrócić uwagę urologowi na tą zmianę.

Żylaki powrózka nasiennego są skorelowane z rakiem nerki, ale tylko w czasie bardzo dużego zaawansowania raka (rzadkość, występują wtedy bardzo burzliwe objawy m.in. krwiomocz). Rak musi naciekać na żyłę nerkową co powoduje utrudnienie odpływu krwi z żyły jądrowej, ale częściej zdarza się to po lewej stronie. Myślę jednak, że w czasie USG urolog także obejrzał nerki i wykluczył taką ewentualność.