Płyn w jamie Douglasa - jakie przyczyny?

Stwierdzono u mnie wolny płyn w jamie Douglasa 1.5 ml, który po tygodniu miał do 6 ml. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy jest to niebezpieczne? Jak się to leczy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bardzo mnie ciekawi jaka metodą obrazową tak dokładnie oceniono ilość płynu w zatoce Douglasa? Ilość tego płynu praktycznie jest znikoma (śladowe ilości). Taki płyn u kobiet świadczy najczęściej o patologii w zakresie miednicy małej, macicy i/lub przydatków (zapalenie, po jajeczkowaniu, pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika) lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit.

Jeśli nie ma Pani żadnych objawów związanych z patologią jelit należy na początku skonsultować się z tym wynikiem z ginekologiem. Należy leczyć przyczynę występowania tego płynu, a nie sam płyn występujący w zatoce Douglasa.