Technika wykonania biopsji sutka

Proszę o interpretację wyniku biopsji:
Zmiana lito-płynowa. Treść białkowo-krwista oraz pojedyńcze płaty regularnych komórek nabłonka przewodów.
Z treści usg wynika, ze jest to zmiana hypoechogeniczna średnicy 8 mm występująca w piersi prawej na godzinie 11. Zmian ogniskowych, torbielowatych nie stwierdzono. W dołach pachowych nad i podobojczykowych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.

Dodam, że mam 33 lata i staramy się z mężem o dziecko. Będę wdzięczna za pomoc, bo nie jestem pewna czy ta biopsja jest wystarczającym badaniem w moim przypadku i czy jest przeprowadzona prawidłowo, poniewaz nie posiadam do niej zdjęcia, co zasugerował jeden z lekarzy. Biopsja była przeprowadzona przez jedną osobę pod kontrolą usg. A podobno powinna być przez dwie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zmiana wygląda, że jest typu torbielowatego. Jest niewielka, a biopsja nie wykazała podejrzenia zmiany typu nowotworowego. Biopsja cienkoigłowa nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi, czym na prawdę jest guzek. Aby przekonać się w, 100% z czym mamy do czynienia należałoby zmianę wyciąć w całości i poddać badaniu histopatologicznemu.

Nie ma takiej zasady i obowiązku, żeby biopsję wykonywać w dwie osoby, ani też nie ma obowiązku lekarz, który wykonuje biopsję wydawać zdjęć z USG pacjentowi.
Dlatego nie ma w tym wypadku żadnych uchybień proceduralnych.