Guzki (kamienie) ślinianki podjęzykowej

Od około trzech miesięcy występuje u mnie twór znajdujący sie pod językiem w okolicy jego wędzidełka. Jest on podłużny miękki niebolesny, odchodzi od wedzidełka w kierunku 5 zęba Szerokość około 0.3 cm długość 1.2 cm
Po spożyciu pokarmu przede wszystkim ciepłego lub zimnego czy chociażby kwasnego następuje jego powiększenie (bardziej sie wyodrebnia). W obrębie tego tworu mozna wyczuć palpacyjnie 2 guzki jeden wielkosci głowki od zapałki drugi 2 krotnie wiekszy. Sa to dosyc twarde zmiany. Dodatkowo przy spożyciu przede wszystkim zimnych napojów gazowanych występuje u mnie powiększenie slinianki podjęzykowej. Z tego co czytałem i widziałem na zdjeciach nie jest to torbiel slinianki. Co to może być?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z opisanych przez Pana dolegliwości i opisu fizykalnego zmiany w zakresie ślinianki podjęzykowej sugeruje ten stan kamicę przewodu wyprowadzającego ślinianki. W czasie, gdy ślinianka zaczyna produkować i wydzielać (w czasie spożywania posiłków, zwłaszcza drażniących śluzówkę) dochodzi do utrudnionego odpływu wydzieliny przez zatykający przewodów kamień lub kamienie.
Z tym problemem najlepiej skonsultować się z laryngologiem.