Nieleczone żylaki powrózka nasiennego a konsekwencje

Mam 17 lat i zauważyłem, ze przy moim lewym jadrze są te żylaki widoczne po wykąpaniu. Moje pytanie brzmi czy nie leczone żylaki mogą mieć jakieś konsekwencje. Boję się zabiegu chirurgicznego i rehabilitacji, nie będę mógł zaprzestać czynności fizycznych, ponieważ trenuje piłkę nożną, a wyczytałem, że potrzebna jest od 2-3 tygodni. Można sie tego jakoś inaczej pozbyć np. biorąc jakieś tabletki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety nie można pozbyć się żylaków powrózka nasiennego zachowawczo, czyli nieoperacyjnie. Jedynym skutecznym sposobem jest zabiegowe usunięcie żylaków. Jednak wskazaniem do zabiegu są objawowe żylaki (dyskomfort, bóle) i 2-krotnie potwierdzony spadek jakości nasienia (niepłodność). Najlepiej, aby o tym czy należy się operować czy można z tym swobodnie żyć zadecydował po badaniu Pana urolog.