Leczenia bólu odbytu po operacji i radioterapii

postanowiłam napisać do pana, ponieważ ponad rok borykam się z bólem odbytu . może wspomnę, że ból pojawił się po usunięciu nowotworu odbytu. przed operacją miałam zleconą radioterapie w ilości 5-zabiegów. niestety już po pierwszym zabiegu czułam dotkliwe bóle mięśni pośladków oraz ud. powiedziałam o tym, jednak p. doktor stwierdziła, że jest to niemożliwe. wzięłam jeszcze dwa zabiegi. sytuacja się powtarzała, ponieważ były to bardzo silne bóle
przerwałam naświetlanie. odnosze wrażenie, że pozostały mi
lekkie bóle mięśni. poddałam się operacji. odbyła się 24.06.2007 r.
około dwa tygodnie potem zaczyna się bardzo mocny ból, odczuwam go w okolicy zespolenia jelitowego nie mogę chodzić, ani siedzieć. lekarz stwierdza, że wszystko w porządku, a ból minie, trzeba czekać.

ponieważ, miałam ciągłe problemy z niedrożnością jelit ujawniono przetokę oraz zwężenie jelita, a ból odbytu był bardzo dokuczliwy, więc przy kolejnym zabiegu 7.12.2007 r. została wyłoniona stomia dwulufowa. niedrożności ustały, niestety ból odbytu nie zniknął, chociaż zmienił się jego rodzaj. stał się mniej agresywny, nasila się przy staniu, chodzeniu i w ogóle przy ruchu, bywa rozpierająco-piekący, na pewno nie jest urojony. moja stomia miała być chwilowa i miała wyeliminować ból odbytu. zaraz minie rok, a ból nie ustaje. mam brać środki przeciwbólowe i czekać. tylko na co? proszę mi wierzyć, że mogę zostać ze stomią, już się przyzwyczaiłam, ale żebym nie cierpiała. biore coraz większe dawki poltramu, a i tak mnie boli, mimo, że staram się jak najmniej chodzić. jestem już zmęczona. tyle przeszłam bólu podczas badań oraz zabiegów. czy to na darmo? nie stać mnie na leczenie prywatnie. szukam pomocy, ale właściwie jestem bezradna. ostatnio usłyszałam w panoramie o operacji usunięcia wiązki nerwu, który jest przyczyną bólu. być może mój przypadek to właśnie to. nie wiem jak i gdzie można zdiagnozować pochodzenie bólu. bardzo proszę o rade czy i jak można mi pomóc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety wszystkie dolegliwości jakie Pani opisuje są następstwem nowotworu odbytu oraz jego leczenia. Operacje i radioterapia spowodowały silne podrażnienie nerwów tej okolicy, które występują w dużej ilości i bardzo silnie reagują objawami bólu nawet na niewielkie ich uszkodzenie. Trudno mi cokolwiek Pani poradzić, gdyż nie specjalizuje się w leczeniu takich przypadłości. Na pewno dolegliwości bólowe muszą zostać opanowane odpowiednimi lekami tak, aby komfort Pani życia był dobry. Oprócz tramadolu istnieje wiele innych leków działających przeciwbólowo oraz stosowane są różne sposoby zabiegowe opanowywania bólu (np. blokady). Musi Pani najlepiej udać się do Poradni Leczenia Bólu. W tych poradniach konsultują zazwyczaj anestezjolodzy, którzy najlepiej znają się na sposobach opanowywania bólu.
Pozdrawiam.