Ropień lub ropowica pachwiny a ciąża

W 12 tygodniu ciąży w pachwinie miałam taką małą narośl, a lekarz prowadzący powiedział, że to nic takiego i faktycznie po 3 dniach samo zeszło. Niestety mam nawrót tej dolegliwości tylko tym razem mnie boli i jest znacznie większe. To miejsce jest rozpalone i zaczyna się zbierać w nim ropa. Lekarz przepisał mi na to krem nagietkowy i kazał nim smarować to miejsce. Szczerze mówiąc nic konkretnego się nie dowiedziałam tylko, że jest to ropowica. Obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży i martwię się czy ta choroba nie jest zagrożeniem dla rozwijającego się dzidziusia? Czy naprawdę nie mam powodów do zmartwień jak mówi lekarz?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno mi cokolwiek napisać nie badając Pani. Myślę, że chodzi tu o ropień a nie ropowicę pachwiny.

Ropowica to zapalenie ropne, nieodgraniczone tkanką włóknistą czy ziarniną, obejmujące różne warstwy danego narządu i dotyczące luźnej tkanki łącznej. Ropowica ma przebieg ostry z gorączką i złym samopoczuciem. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu zaczerwienienia, bolesności i gorączki. Leczenie polega na wykonaniu jednego lub kilku nacięć i założeniu drenów do swobodnego odpływu ropy przy jednoczesnym zastosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania.
W Pani przypadku takich objawów nie ma.

Ropień zaś to ostro odgraniczone zbiorowisko ropy w przestrzeni tkankowej, dające objawy głównie bólowe.

Radzę skonsultować się z tym problemem z chirurgiem, gdyż jeśli jest to ropień to pewnie będzie wymagał nacięcia i zasączkowania i możliwe, że przynajmniej miejscowego zastosowania antybiotyku. O tym jednak zadecyduje chirurg po badaniu.