Przyczyny poronień i czy mogą mieć związek z operacją w dzieciństwie?

W dzieciństwie przeprowadzono u mnie operację usunięcia wyrostka, stan był poważny, operację wykonywano w trybie natychmiastowym. Nie jestem pewna czy nie było zapalenia otrzewnej. Na pamiątkę pozostała mi na brzuchu szeroka, rozlana pionowa blizna.

Mam za sobą dwa poronienia, oba w pierwszym trymestrze. Ciąże traciłam na mniej więcej tej samej wysokości 10-11 tygodnia. Ginekolog podczas badania palpacyjnego sugerował jakieś *drenowanie przy wyrostku*.
Prawidłowe wyniki wielu badań już wykluczyły sporo możliwych przyczyn poronień. Wykonałam również HSG , które ujawniło drożne prawidłowe jajowody i prawidłowo zbudowaną macicę, z gładkimi ściankami, bez ubytków. Tyle że położoną skośnie po prawej stronie.

Czy skośne położenie macicy może być skutkiem operacji wyrostka?
Czy jest możliwe, że zabieg w dzieciństwie oprócz skośnego przemieszczenia macicy doprowadził do jakiejś jej dysfunkcji a w konsekwencji jej nieprawidłowego rozwijania się podczas ciąży? Jakie badanie mogę wykonać, aby tę ewentualność wykluczyć lub potwierdzić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Skośne położenie macicy może być wywołane przez zrosty po zapaleniu wyrostka robaczkowego z silnym odczynem zapalnym wokół. Zrosty mogły przeciągnąć macicę na prawą stronę. Wątpię jednak, żeby tak uformowana macica miała wpływ na poronienia (HSG nie wykazuje innych nieprawidłowości oprócz skośnego położenia macicy). Musi Pani z tym problemem skonsultować się z ginekologiem, gdyż najczęstsza przyczyna poronień zależny od jaja płodowego - przyczyny owulogenne. Ewentualnie skonsultować się z poradnią genetyczną. Przyczyn poronień jest bardzo wiele.

Poronienia mogą być wynikiem różnorodnych nieprawidłowych procesów, takich jak:
- patologia komórek rozrodczych (jajowych lub plemników),
- konflikt serologiczny,
- anomalie chromosomalne -zaburzenie dotyczące ilości chromosomów oraz ich budowy
- wady pępowiny,
- wady kosmówki powodujące obumarcie płodu,
- czynniki zewnętrzne - zatrucia, uszkodzenia promieniami jonizującymi.

Przyczyny zależne od matki to:
- wady macicy uniemożliwiające jej wzrost lub zmniejszające przestrzeń dla rozwoju jaja płodowego- niedorozwój macicy, wady rozwojowe macicy (macica częściowo przegrodzona, macica dwurożna), zrosty wewnątrzmaciczne(zespół Ashermanna), mięśniaki macicy, rak szyjki macicy, uszkodzenia szyjki macicy np. polip, nadżerka,
- zaśniad groniasty(nieprawidłowy rozwój łożyska),
- zaawansowany wiek matki(po 38. roku życia),
- pęknięcie pęcherza płodowego i zakażenie wewnątrzmaciczne,
- przedwczesne odklejenie się łożyska,
- nieprawidłowości w odżywianiu,
- niewydolność ciałka żółtego,
- czynniki psychiczne i emocjonalne- urazy, obawa przed ciążą,
- używki (narkotyki, papierosy, alkohol)
- cukrzyca - wady płodu czyli embriopatie cukrzycowe
- zaburzenia czynności tarczycy,
- nieprawidłowości w odżywianiu