Wielkość śledziony u 11-letniego chłopca

Trzy lata temu u syna rozpoznano przebytą: mononukleozę. Objawy nie były typowe, więc dopiero, gdy dziecko przez kilka miesięcy było podatne na infekcje górnych dróg oddechowych, nieżyty żołądkowo-jelitowe. Po pobycie dziecka w szpitalu i wykonaniu szeregu badań, stwierdzono brak odporności i m.in powiększoną śledzionę 12,4 cm. Syn przebył leczenie ospy wietrznej. Co 6 mc. wg zaleceń lekarskich było wykonywane badanie kontrolne USG, cały czas wymiary śledziony się nie zmniejszały wynosiły 12,4 cm. W grudniu tego roku, po raz kolejny syn trafił do szpitala z powodu nasilających się objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego, bez gorączki. b Badania laboratoryjne: morfologia, elektrolity, próby wątrobowe, bilirubina, bad. ogólne moczu - w granicach normy, wymaz z odbytu w kierunku salmonelli ujemny. W badaniach dodatkowych USG - powiększona śledziona 12,4 cm (dziecko jest alergikiem). Od 3 lat okaz zdrowia! Niepokoi nas ta śledziona.

Pytając wielokrotnie lekarzy ile w wieku 11 lat/38 kg, orientacyjnie powinna mieć śledziona; nikt z lekarzy, nie potrafił mi precyzyjnie odpowiedzieć. Tak więc zapytuję Pana? Obecnie oczekuję na wizytę w poradni Hematologicznej.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma ewidentnych norm wielkości śledziony dla danego wieku oraz płci u dzieci. Brak takowych w podręcznikach dlatego lekarze nie mogą Pani odpowiedzieć na zapytanie o jej wielkość. Wymiary śledziony u dzieci są subiektywne. Ocenia się je ze względu głównie na wzrost dziecka oraz jego wagę. Myślę, że w przypadku Pani dziecka powinna mieć wymiary około 8-9 cm (u dorosłych maksymalnie 12-13 cm). Na pewno z tym problemem należy skonsultować się z poradnią hematologiczną. Jednak wydaje mi się, że wystarczy tylko obserwacja tej śledziony jeśli parametry morfotyczne krwi są w normie.