Przysadzisty polip typu adenoma - leczenie

Adenoma tubulare cum dysplasia epithelii gradus minoris - taki wynik badania otrzymała moja mam. W dalszej części czytam - brak szypuły do oceny mikroskopowej. Jak to rozumieć?
- czy powinna się martwić, jakie badania ewentualnie dalej powinna wykonać i w jaki sposób się leczyć?
- nadmieniam, iż w chwili wykonywania badania kolonoskopii z polipektomią lekarz stwierdził - niewielkie żylaki odbytu, w esicy na 50 cm przysadzisty polip śr. 0,5 cm, który usunięto i przekazano do badań hist.pat. - stąd ten wynik.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie po polsku brzmi:
Gruczolak cewkowy z dysplazją nabłonkową małego stopnia.
Gruczolak to nowotwór, ale jest to nowotwór z rodzaju bardzo łagodnych, tym bardziej, że jest typu cewkowego. Zmiana polipowata nie jest duża, ma tylko 0,5 cm średnicy. Jednak polip miał szeroką szypułę (polip przysadzisty). Takie polipy są bardzo trudno do usunięcia w czasie kolonoskopii, dlatego szypuła mogła nie ulec całkowicie usunięciu. Chociaż stosując diatermię pętlową mimo tego, że w materiale histopatologicznym nie znaleziono szypuły mogła ona ulec zniszczeniu w czasie pobierania (została wypalona).

Dlatego w chwili obecnej zalecałbym tylko obserwację czyli kontrolę kolonoskopową za około 0,5-1 rok. Nie trzeba stosować żadnych farmaceutyków. Oczywiście z tym wynikiem należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.